ԹԵՂԻ ԾԱՌԱՏԵՍԱԿԻ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ(ՀԱՅԱՍՏԱՆ)
Այս հետազոտության նպատակն է Երևանի ամենատարածված ծառատեսակներից մեկի` թեղի տերևաշատի էկոլոգիական գնահատումը և տերևներում պարունակվող որոշ ծանր մետաղների պարունակության ուսումնասիրությունը: Գնահատվել է ծառերի վիճակը և որոշվել տերևներում մետաղների պարունակությունը ատոմաաբսորբցիոն եղանակով։ Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ընդհանուր առմամբ, բույսերի 65.4%-ը գտնվում է անմխիթար վիճակում և վարակված է վնասատուներով: Այնուամենայնիվ թեղին օժտված է շրջակա միջավայրից մետաղներ՝ հատկապես Mo, Hg և Cu կլանելու հատկությամբ: Բացահայտվել է, որ Երևանի փողոցներում թեղու կանաչ տարածքները թարմացման և սանիտարական խնամքի կարիք ունեն: Հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են քաղաքապետարան` դրանց բարելավմանն ուղղված հետագա միջոցառումների մշակման համար:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ Թեղի տերևաշատ, ծանր մետաղներ, աղտոտում, էկոլոգիական գնահատական:
ԼՈՒԻԶԱ ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆ
Հայ-ռուսական համալսարան ասպիրանտ
ՍՈՖԻ ԱՃԵՄՅԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ կրտսեր գիտաշխատող
ՌՈՔՍԱՆԱ ԶԱԽԱՐՅԱՆ
ՕՔՍԻԴԱՏԻՎ ՍԹՐԵՍԻ ԵՎ ՍՈՒՊԵՐՕՔՍԻԴԴԻՍՄՈՒՏԱԶԻ ԴԵՐԸ ՇԻԶՈՖՐԵՆԻԱՅԻ ԺԱՄԱՆԱԿ
Շիզոֆրենիան հոգեկան ծանր հիվանդություն է՝ մասնակիորեն նկարագրված պաթոգենեզով: Մի շարք ուսումնասիրություններ ցույց են տալիս, որ հոգեկան հիվանդությամբ տառապողները՝ մասնավորապես շիզոֆրենիայով հիվանդներն ունեն օքսիդատիվ սթրեսի խաթարումներ։ Այնուամենայնիվ շիզոֆրենիայի ժամանակ այս համակարգի ֆերմենտների մակարդակների և ակտիվության փոփոխության բնույթի վերաբերյալ տվյալները դեռևս հակասական են: Սույն աշխատանքի նպատակն է գնահատել շիզոֆրենիայով հիվանդների մոտ հակաօքսիդանտային համակարգի սուպերօքսիդդիսմուտազ ֆերմենտի ակտիվությունը։
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ շիզոֆրենիա, օքսիդատիվ սթրես, սուպերօքսիդդիսմուտազ, ֆերմենտային ակտիվություն:
ֆիզիկամաթեմաթիկական գիտությունների թեկնածու
ֆիզիկամաթեմաթիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
ՋԵՐՄԱՄՇԱԿՄԱՄԲ ԽԹԱՆՎԱԾ ԷԼԵԿՏՐԱՏՐԱՆՍՊՈՐՏԱՅԻՆ ԵՐԵՎՈՒՅԹՆԵՐԻ ԷՎՈԼՅՈՒՑԻԱՆ YBa2Cu3OX ԲԱՐՁՐ ՋԵՐՄԱՍՏԻՃԱՆԱՅԻՆ ԳԵՐՀԱՂՈՐԴԻՉՆԵՐՈՒՄ
Ուսումնասիրվել է էլեկտրատրանսպորտային հատկությունների ժամանակային էվոլյուցիան YBa2Cu3Ox բարձրջերմաստիճանային գերհաղորդիչ բազմաբյուրեղներում հեղուկ ազոտի ջերմաստիճանում՝հաշվի առնելով (ելնելով) տեսակարար դիմադրության տրանսպորտային հոսանքից կախվածությունը 0.1÷300 mA միջակայքում: Հաստատվել է, որ ինչպես գերհաղորդիչ վիճակի անցման սկզբի Tcon ջերմաստիճանը, այնպես էլ տեսակարար դիմադրությունը՝ r(78K) ջերմամշակումից հետո անցած 2 տարվա ընթացքում ժամանակից կախված դրսևորում են ոչ մոնոտոն վարքագիծ, և ոչ միշտ են ընթանում համափուլ: Պարզվել է, որ այդ ընթացքում նմուշում դիտվել է տրանսպորտային հոսանքի մագնիսական դաշտով պայմանավորված դրական մագնիսադիմադրության: Սակայն ջերմամշակումից մեկ տարի անց, հոսանքների 22 mA Բանալի բառեր և բառակապակցություններ բարձրջերմաստիճանային գերհաղոդիչ (ԲՋԳՀ), գերհաղորդչային (ԳՀ) անցում, ԳՀ անցման սկզբի ջերմաստիճան (ΤCon), տեսակարար դիմադրություն, մագնիսադիմադրություն:
ԱՆԺԵԼԱ ՍԱՐԳՍՅԱՆ
«Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտաշխատող
ԱՐՄԻՆԵ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ
ՇԱԽՄԱՏԻ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ԴԱՍԱՎԱՆԴՄԱՆ «ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՓՈՐՁԻ» ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Հոդվածում ներկայացվում են շախմատ դասավանդելու «լավագույն փորձ» ունեցող ուսուցիչների քննադատական մտածողության և դրա բաղադրիչների առկա մակարդակը, աշխատանքային մոտիվացիայի մակարդակը: Հետազոտության հիմքում ընկած են «Քննադատական մտածողության» հարցարանը (հեղինակային մշակում) և Ֆ.Հերցբերգի «Մոտիվացիոն կառուցվածքի թեստ»-ի արդյունքների վերլուծությունը։ Հետազոտական տվյալներից պարզ է դառնում, որ «Քննադատական մտածողության» հարցարանը կիրառելիս հետազոտվող 45 շախմատի ուսուցիչների 62 %-ն առավելապես դրսևորել է քննադատական մտածողություն: Ֆ. Հերցբերգի մոտիվացիոն կառուցվածքի թեստը կիրառելիս հետազոտվող 45 շախմատի ուսուցիչների 75 %-ի դեպքում աշխատանքային գործունեության ընթացքում գերիշխել են ներքին, իսկ 25 %-ի դեպքում՝ արտաքին մոտիվները։
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ «Շախմատ» ուսումնական առարկա, քննադատական մտածողություն, մոտիվացիա, հմտություններ։
ԲԵՆԻԿ ՅԵՐԻԲԵԿՅԱՆ
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան
«ՖԵՅՔ»-ԱՅԻՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՀՌԵՏՈՐԱԲԱՆՈՒԹՅԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆԸ COVID-19 ՀԱՄԱՎԱՐԱԿԻ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՒՄ
Ներկա ժամանակահատվածը ստիպում է մեզ բախվել բազմաթիվ անորոշությունների և մարտահրավերների, որոնք նախկինում մենք չենք ունեցել: Տեղեկատվական հոսքը, որը մենք ստանում ենք, անհրաժեշտություն ունի վերամշակման և գրագետ օգտագործման: Հաշվի առնելով, որ սոցիալական ցանցերում և կայքերում մեր օրերում չափազանց շատ են մանիպուլյատիվ տեղեկությունները՝ անհրաժեշտ է լինել զգույշ և ուշադիր: Այս համատեքստում առանձնահատուկ ուշադրության է արժանանում «ֆեյք»-ային տեղեկատվությունը: Վերջինս, համակցվելով համապատասխան հռետորաբանության հետ, լուրջ միջոց է դառնում հանրային գիտակցության վրա ներազդելու տեսանկյունից: Կորոնավարակի թեման սրա վառ ապացույցն է: Հոդվածում դիտարկվում է կորոնավարակի վերաբերյալ մանիպուլյատիվ տեղեկատվական գործընթացը: Ներկայացվում է նաև մարդկային և հասարակական գիտակցության վրա ազդեցության գործընթացը, ինչպես նաև այն, թե վարքային ինչ ռեակցիաներ կարող են առաջանալ այդ ազդեցությամբ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ տեղեկատվական հոսք, սոցիալական ցանցեր, կորոնավարակ, մանիպուլյատիվ տեղեկատվություն, հասարակական գիտակցություն, վարքային ռեակցիաներ:
ԿՈՐՈՆԱՎԻՐՈՒՍՈՎ ՊԱՅՄԱՆԱՎՈՐՎԱԾ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՃԳՆԱԺԱՄԸ ՀԱՂԹԱՀԱՐԵԼՈՒ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ՀՀ-ՈՒՄ
Կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված տնտեսական ճգնաժամը բավական եզակի է իր բնույթով, և դժվար է կանխատեսել դրա հնարավոր խորությունը: Աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների կառավարությունները փորձել են և շարունակում են փորձել գտնել ճիշտ հավասարակշռություն՝ մարդկային կյանքերի և ազգային տնտեսությունները փրկելու միջև: Ներկայիս տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու ամենակարևոր միջոցը տնտեսության մեջ բավարար իրացվելիության ներարկումն է, ինչը կօգնի խուսափել ինչպես առաջարկի, այնպես էլ համախառն պահանջարկի կտրուկ անկումից. հակառակ դեպքում տնտեսությունն անխուսափելիորեն կհայտնվի անկման երկարատև ժամանակահատվածում: Տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարությունը մշակեց և իրականացրեց հակաճգնաժամային մի շարք միջոցառումներ, որոնք աչքի չընկան բարձր արդյունավետությամբ՝ հակաճգնաժամային միջոցառումներին ուղղված ոչ մեծ հատկացումների, ինչպես նաև դրանց շահառուների ոչ շատ լայն շրջանակի պատճառով: Covid-19-ի պատճառած տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները հաղթահարելու և պետական հակաճգնաժամային միջոցառումների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար հոդվածում ներկայացվում են հակաճգնաժամային միջոցառումների հիմնական ուղղությունների ընտրության հստակ չափորոշիչներ, որոնք կարող են կիրառվել ներկայիս և հետագա ճգնաժամերը հաղթահարելուն ուղղված հակաճգնաժամային քաղաքականության մշակման ժամանակ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ տնտեսական ճգնաժամ, կորոնավիրուսային համավարակ, ֆինանսական աջակցություն, կառավարություն, հակաճգնաժամային միջոցառումներ:
ԱՆՁԻ ԻՆՔՆՈՒԹՅԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅԱՆ ՄԵԹՈԴԱԲԱՆԱԿԱՆ ՄՈՏԵՑՈՒՄՆԵՐԸ
Այս հոդվածում բացահայտվում են անձի ինքնության ուսումնասիրության մեթոդաբանական որոշ մոտեցումներ: Անձի ինքնության հարցադրումները քննարկվում են շրջապատող աշխարհի հետ անձի նույնականացման համատեքստում: Ուստի՝ դրանք ունեն գիտական և կիրառական մեծ նշանակություն: Անձի ինքնության ֆենոմենը հանդես է գալիս որպես անհատի ինտեգրման, ինքնակազմակերպման և սոցիալ-հոգեբանական զարգացման հզոր լծակ (Лебедева, 1996, с. 25-26): Անդրադառնալով անձի ինքնության սոցիալ-հոգեբանական մանրամասներին՝ վեր են հանվում անձի կրոնական և էթնիկական Ես-պատկերները հետազոտելու բազմաթիվ խնդիրներ: Հատուկ ընդգծված են ուսումնասիրության սեմանտիկ զուգահեռները:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ ինքնություն, նշանային համակարգ, Ես-պատկեր, էթնիկական ինքնություն, կրոնական ինքնություն:
ՏԻԳՐԱՆ ԶԱՐԳԱՐՅԱՆ
տեխնիկական գիտությունների թեկնածու
ՀՐԱՉՅԱ ԱՍՑԱՏՐՅԱՆ
ՄԱԹԵՈՒԶ ՄԱԹԵԼԱ
Կենսաբանական օրգանական քիմիայի ինստիտուտի Պոզնանի գերհամակարգչային և
ցանցային կենտրոն, Լեհաստանի գիտությունների ակադեմիա հետազոտող
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ՇՏԵՄԱՐԱՆՆԵՐԻ ԳՈՐԾԱՌՆՈՒԹՅՈՒՆԸ 21-ՐԴ ԴԱՐԻ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵՐՆԵՐԻՆ ԸՆԴԱՌԱՋ
Հայաստանի գրադարանների ավտոմատացման և համակարգչայնացման պատմությունը բոլորեց իր 30 տարին, ժամանակաշրջան՝ լի բազում նվաճումներով, նաև ձախողումներով, ինչպես նաև ժամանակ՝ միջազգային համագործակցության նոր հորիզոններ բացահայտելու համար: Այս ժամանակահատվածում Հայաստանը տնտեսության կենտրոնացված կառավարման համակարգից անցում կատարեց շուկայական տնտեսության: Գրադարանները նույնպես գտնվում են վերականգնման և արմատական վերակառուցման գործընթացում: Հոդվածում ներկայացվում է գրադարանների ավտոմատացման ոլորտում առկա իրավիճակը Հայաստանում, նկարագրվում են թվանշայնացման դժվարին ճանապարհին գրադարանային համայնքի առջև ծառացած մարտահրավերները և թվանշայնացման զարգացումը: Բնութագրվում է ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական գրադարանի գործունեությունը ՏՀՏ նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման և հետազոտական-փորձարարական արդյունքների ներկայացման ուղղությամբ` թվանշայնացումը խթանելու և վտանգված տպագիր նյութերի երկարաժամկետ պահպանությունը կազմակերպելու համար:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ թվային գրադարաններ, մշակութային ժառանգություն, զանգվածային թվայնացում, պահպանություն:

Laboratory Researcher
The goal of this research was to provide an ecological assessment of one of the most widespread trees in Yerevan -  elm tree (Ulmus minor Mill) and to investigate the contents of some heavy metals in its leaves. The state of the trees was assessed and the concentrations of the metals in the leaves were determined by atomic absorption analysis.  Our studies have shown that 65.4% of the total studied plants were in poor condition and infected with pests. However, Ulmus minor has the ability to accumulate metals from the environment, especially Mo, Hg and Cu. It was revealed that elm green spaces on the streets of Yerevan need renovating and thorough sanitary care. The research results are presented to the city hall for the further development of measures to improve them.
Keywords and phrases: Ulmus minor, heavy metals, pollution, ecological assessment.
LUIZA KARAPETYAN
PhD student
SOFI ATSHEMYAN
Institute of Molecular Biology NAS RA
Junior Researcher
ROKSANA ZAKHARYAN
THE ROLE OF OXIDATIVE STRESS AND SUPEROXIDE DISMUTASE IN SCHIZOPHRENIA
Schizophrenia is a severe mental illness with a partially described pathogenesis. A number of studies indicate impaired oxidative stress in several psychiatric diseases, including schizophrenia. However, data, so far, regarding the nature of changes in levels and activity of these enzymes in terms of schizophrenia are contradictory. The aim of this study is to evaluate the activity of superoxide dismutase in patients with schizophrenia.
Keywords and phrases: Schizophrenia, oxidative stress, superoxide dismutase, enzymatic activity.
EVOLUTION OF ELECTRICAL TRANSPORTS PHENOMENA IN HIGH TEMPERATURE YBa2Cu3OSUPERCONDUCTORS STIMULATED BY  HEAT TREATMENT
Research has been conducted about the temporal evolution of the electric transport features of high-temperature superconducting polycrystals YBa2Cu3OX   at liquid nitrogen temperature, taking into account the dependence of the resistivity on the transport current in the range 0.1 300 mA. It is stated that, as the temperature of the onset of the transition to the superconducting state Tcon, the resistivity r(78k) for two years after heat treatment, depending on time, show non-monotonic behavior and are not always observed in phase. It revealed that during this time, a positive magnetic resistance was observed in the sample due to the magnetic field of the transport current. However a year after heat treatment in the intermediate range of currents 22 mA Keywords and phrase: High-temperature superconductor (HTSC), superconducting (SC) transition, SC onset transition temperature (ΤCon), reistivity, magnetoreistivity.
ANZHELA SARGSYAN
Armenian State Pedagogical University after Kh.Abovyan
''Chess'' Scientific Research Institute, Researcher
ARMINE KHACHATRYAN
PhD in Psychology, Associate Professor
PSYCHOLOGICAL STUDIES OF THE "BEST PRACTICE" OF CHESS TEACHERS
The article presents the level of critical thinking and work motivation of chess teachers with “best experience’’. During experimental psychological research, a critical thinking questionnaire (authoring) and Herzberg's Motivational Structure Test were used. The survey showed that 62% out of the 45 surveyed chess teachers had critical thinking. As a result of applying the Herzberg motivational structure test, 75% of the surveyed 45 chess teachers interviewed dominated the internal motives during their working life, while 25 per cent dominated the external ones.
Thus, the presence of the aforementioned professional competencies of teachers with the “best experience” in chess teaching contributes to the effectiveness of the educational process.
Keywords and phrases: Subject “Chess”, critical thinking, motivation, competence.
BENIK YERIBEKYAN
Applicant at Armenian State Pedagogical University  after KH. Abovyan
RHETORIC AND MANIPULATION DURING THE PANDEMIC. А STUDY OF RHETORICAL PRACTICES BASED ON THE STATEMENTS OF BRITISH PRIME MINISTER BORIS JOHNSON
At present, we are forced to encounter many uncertainties and challenges which we did not have in the past. In this context, special attention is paid to fake information. The latter, combined with the relevant rhetoric practices becomes a serious tool in terms of influencing the public consciousness. Furthermore, the flow of information that we receive needs to be recycled and harnessed competently. Taking into consideration the fact that nowadays we have too much manipulative information in social media and network, we need to be more attentive and careful. The theme of coronavirus is exponential. In the current article, the manipulative informational process around coronavirus is discussed. The article also touches upon the issue of its possible impact on human and public consciousness and the kind of behavioural reactions it may raise in connection with this influence.
Keywords and phrases: Covid-19, manipulative process, fake, information, rhetorical idioms.
THE ISSUE OF OVERCOMING ECONOMIC CRISIS CAUSED BY CORONAVIRUS PANDEMIC IN ARMENIA
The economic crisis caused by the coronavirus epidemic is unique since its consequences are difficult to predict. Governments in almost every country in the world have tried, and are still trying to find the right balance between saving lives and saving national economies. The most effective way to overcome the current economic crisis is to inject sufficient liquidity into the economy, which will help to avoid a sharp decline in both supply and aggregate demand; otherwise, the economy will inevitably end up in a long period of decline. To overcome the economic crisis, theGovernment of the Republic of Armenia developed and implemented several anti-crisis measures, which were not highly efficient due to small allocations for anti-crisis measures, as well as due to narrow range of beneficiaries. In order to overcome the effects of the economic crisis caused by Covid-19 and to increase the effectiveness of state anti-crisis measures, the article presents clear criteria for selecting the main directions of anti-crisis actions, that can be used in developing current and future anti-crisis policies.
Keywords and phrases: Economic crisis, Coronavirus pandemic, financial support, government, anti-crisis measures.
Doctor of Psychological Sciences, Professor
METHODOLOGICAL APPROACHES TO THE STUDY OF PERSON’S IDENTITY
This article indicates some methodological approaches to the study of a person's identity. The issues of a person's identity are discussed in the context of the identification of a person with the outside world. Therefore, these questions are of both scientific and practical importance. The phenomenon of “identity” acts as a powerful lever of socio-psychological development, integration and self-realization of the individual (Lebedeva, 1996, p.25-26). Reflecting on the socio-psychological characteristics of the personality, numerous questions are raised on the study of ethnic and religious I-images of the personality. The semantic parallels of the research are especially emphasized.
Keywords and phrases: Identity, sign system, I-image, ethnic identity, religious identity.
TIGRAN ZARGARYAN
PhD in Technical Sciences
HRACHYA ASTSATRYAN
MATEUSZ MATELA
Poznan Supercomputing and Networking Center of the Institute of Bioorganic Chemistry,
Polish Academy of Sciences Researcher
ARMENIAN RESEARCH & ACADEMIC REPOSITORY IN ACTION: TOWARDS CHALLENGES OF THE 21ST CENTURY
The history of automation and computerization of Armenian libraries fulfilled its 30 years – a time with many achievements, also failures, and a time for opening new horizons for international cooperation. During this period, Armenia moved from the centralized economy management system to the market- based economy. Libraries are also in a renovation and cardinal reconstruction process. This article presents the current state in the field of library automation in Armenia, describes the evolution and challenges faced by the library community on its difficult way to the digitization. Activities of the Fundamental Scientific Library of the National Academy of Sciences of Armenia on implementing innovative ICT technologies and introducing R&D outputs to foster and improve digitization and long term preservation of fragile printed materials is provided.