ԹԵՂԻ ԾԱՌԱՏԵՍԱԿԻ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ(ՀԱՅԱՍՏԱՆ)
Այս հետազոտության նպատակն է Երևանի ամենատարածված ծառատեսակներից մեկի` թեղի տերևաշատի էկոլոգիական գնահատումը և տերևներում պարունակվող որոշ ծանր մետաղների պարունակության ուսումնասիրությունը: Գնահատվել է ծառերի վիճակը և որոշվել տերևներում մետաղների պարունակությունը ատոմաաբսորբցիոն եղանակով։ Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ընդհանուր առմամբ, բույսերի 65.4%-ը գտնվում է անմխիթար վիճակում և վարակված է վնասատուներով: Այնուամենայնիվ թեղին օժտված է շրջակա միջավայրից մետաղներ՝ հատկապես Mo, Hg և Cu կլանելու հատկությամբ: Բացահայտվել է, որ Երևանի փողոցներում թեղու կանաչ տարածքները թարմացման և սանիտարական խնամքի կարիք ունեն: Հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են քաղաքապետարան` դրանց բարելավմանն ուղղված հետագա միջոցառումների մշակման համար:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ Թեղի տերևաշատ, ծանր մետաղներ, աղտոտում, էկոլոգիական գնահատական:
ԼՈՒԻԶԱ ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆ
Հայ-ռուսական համալսարան ասպիրանտ
ՍՈՖԻ ԱՃԵՄՅԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ կրտսեր գիտաշխատող
ՌՈՔՍԱՆԱ ԶԱԽԱՐՅԱՆ
ՕՔՍԻԴԱՏԻՎ ՍԹՐԵՍԻ ԵՎ ՍՈՒՊԵՐՕՔՍԻԴԴԻՍՄՈՒՏԱԶԻ ԴԵՐԸ ՇԻԶՈՖՐԵՆԻԱՅԻ ԺԱՄԱՆԱԿ
Շիզոֆրենիան հոգեկան ծանր հիվանդություն է՝ մասնակիորեն նկարագրված պաթոգենեզով: Մի շարք ուսումնասիրություններ ցույց են տալիս, որ հոգեկան հիվանդությամբ տառապողները՝ մասնավորապես շիզոֆրենիայով հիվանդներն ունեն օքսիդատիվ սթրեսի խաթարումներ։ Այնուամենայնիվ շիզոֆրենիայի ժամանակ այս համակարգի ֆերմենտների մակարդակների և ակտիվության փոփոխության բնույթի վերաբերյալ տվյալները դեռևս հակասական են: Սույն աշխատանքի նպատակն է գնահատել շիզոֆրենիայով հիվանդների մոտ հակաօքսիդանտային համակարգի սուպերօքսիդդիսմուտազ ֆերմենտի ակտիվությունը։
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ շիզոֆրենիա, օքսիդատիվ սթրես, սուպերօքսիդդիսմուտազ, ֆերմենտային ակտիվություն:
ֆիզիկամաթեմաթիկական գիտությունների թեկնածու
ֆիզիկամաթեմաթիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
ՋԵՐՄԱՄՇԱԿՄԱՄԲ ԽԹԱՆՎԱԾ ԷԼԵԿՏՐԱՏՐԱՆՍՊՈՐՏԱՅԻՆ ԵՐԵՎՈՒՅԹՆԵՐԻ ԷՎՈԼՅՈՒՑԻԱՆ YBa2Cu3OX ԲԱՐՁՐ ՋԵՐՄԱՍՏԻՃԱՆԱՅԻՆ ԳԵՐՀԱՂՈՐԴԻՉՆԵՐՈՒՄ
Ուսումնասիրվել է էլեկտրատրանսպորտային հատկությունների ժամանակային էվոլյուցիան YBa2Cu3Ox բարձրջերմաստիճանային գերհաղորդիչ բազմաբյուրեղներում հեղուկ ազոտի ջերմաստիճանում՝հաշվի առնելով (ելնելով) տեսակարար դիմադրության տրանսպորտային հոսանքից կախվածությունը 0.1÷300 mA միջակայքում: Հաստատվել է, որ ինչպես գերհաղորդիչ վիճակի անցման սկզբի Tcon ջերմաստիճանը, այնպես էլ տեսակարար դիմադրությունը՝ r(78K) ջերմամշակումից հետո անցած 2 տարվա ընթացքում ժամանակից կախված դրսևորում են ոչ մոնոտոն վարքագիծ, և ոչ միշտ են ընթանում համափուլ: Պարզվել է, որ այդ ընթացքում նմուշում դիտվել է տրանսպորտային հոսանքի մագնիսական դաշտով պայմանավորված դրական մագնիսադիմադրության: Սակայն ջերմամշակումից մեկ տարի անց, հոսանքների 22 mA Բանալի բառեր և բառակապակցություններ բարձրջերմաստիճանային գերհաղոդիչ (ԲՋԳՀ), գերհաղորդչային (ԳՀ) անցում, ԳՀ անցման սկզբի ջերմաստիճան (ΤCon), տեսակարար դիմադրություն, մագնիսադիմադրություն:
ԱՆԺԵԼԱ ՍԱՐԳՍՅԱՆ
«Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտաշխատող
ԱՐՄԻՆԵ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ
ՇԱԽՄԱՏԻ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ԴԱՍԱՎԱՆԴՄԱՆ «ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՓՈՐՁԻ» ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Հոդվածում ներկայացվում են շախմատ դասավանդելու «լավագույն փորձ» ունեցող ուսուցիչների քննադատական մտածողության և դրա բաղադրիչների առկա մակարդակը, աշխատանքային մոտիվացիայի մակարդակը: Հետազոտության հիմքում ընկած են «Քննադատական մտածողության» հարցարանը (հեղինակային մշակում) և Ֆ.Հերցբերգի «Մոտիվացիոն կառուցվածքի թեստ»-ի արդյունքների վերլուծությունը։ Հետազոտական տվյալներից պարզ է դառնում, որ «Քննադատական մտածողության» հարցարանը կիրառելիս հետազոտվող 45 շախմատի ուսուցիչների 62 %-ն առավելապես դրսևորել է քննադատական մտածողություն: Ֆ. Հերցբերգի մոտիվացիոն կառուցվածքի թեստը կիրառելիս հետազոտվող 45 շախմատի ուսուցիչների 75 %-ի դեպքում աշխատանքային գործունեության ընթացքում գերիշխել են ներքին, իսկ 25 %-ի դեպքում՝ արտաքին մոտիվները։
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ «Շախմատ» ուսումնական առարկա, քննադատական մտածողություն, մոտիվացիա, հմտություններ։
ԲԵՆԻԿ ՅԵՐԻԲԵԿՅԱՆ
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան
«ՖԵՅՔ»-ԱՅԻՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՀՌԵՏՈՐԱԲԱՆՈՒԹՅԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆԸ COVID-19 ՀԱՄԱՎԱՐԱԿԻ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՒՄ
Ներկա ժամանակահատվածը ստիպում է մեզ բախվել բազմաթիվ անորոշությունների և մարտահրավերների, որոնք նախկինում մենք չենք ունեցել: Տեղեկատվական հոսքը, որը մենք ստանում ենք, անհրաժեշտություն ունի վերամշակման և գրագետ օգտագործման: Հաշվի առնելով, որ սոցիալական ցանցերում և կայքերում մեր օրերում չափազանց շատ են մանիպուլյատիվ տեղեկությունները՝ անհրաժեշտ է լինել զգույշ և ուշադիր: Այս համատեքստում առանձնահատուկ ուշադրության է արժանանում «ֆեյք»-ային տեղեկատվությունը: Վերջինս, համակցվելով համապատասխան հռետորաբանության հետ, լուրջ միջոց է դառնում հանրային գիտակցության վրա ներազդելու տեսանկյունից: Կորոնավարակի թեման սրա վառ ապացույցն է: Հոդվածում դիտարկվում է կորոնավարակի վերաբերյալ մանիպուլյատիվ տեղեկատվական գործընթացը: Ներկայացվում է նաև մարդկային և հասարակական գիտակցության վրա ազդեցության գործընթացը, ինչպես նաև այն, թե վարքային ինչ ռեակցիաներ կարող են առաջանալ այդ ազդեցությամբ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ տեղեկատվական հոսք, սոցիալական ցանցեր, կորոնավարակ, մանիպուլյատիվ տեղեկատվություն, հասարակական գիտակցություն, վարքային ռեակցիաներ:
ԿՈՐՈՆԱՎԻՐՈՒՍՈՎ ՊԱՅՄԱՆԱՎՈՐՎԱԾ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՃԳՆԱԺԱՄԸ ՀԱՂԹԱՀԱՐԵԼՈՒ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ՀՀ-ՈՒՄ
Կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված տնտեսական ճգնաժամը բավական եզակի է իր բնույթով, և դժվար է կանխատեսել դրա հնարավոր խորությունը: Աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների կառավարությունները փորձել են և շարունակում են փորձել գտնել ճիշտ հավասարակշռություն՝ մարդկային կյանքերի և ազգային տնտեսությունները փրկելու միջև: Ներկայիս տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու ամենակարևոր միջոցը տնտեսության մեջ բավարար իրացվելիության ներարկումն է, ինչը կօգնի խուսափել ինչպես առաջարկի, այնպես էլ համախառն պահանջարկի կտրուկ անկումից. հակառակ դեպքում տնտեսությունն անխուսափելիորեն կհայտնվի անկման երկարատև ժամանակահատվածում: Տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարությունը մշակեց և իրականացրեց հակաճգնաժամային մի շարք միջոցառումներ, որոնք աչքի չընկան բարձր արդյունավետությամբ՝ հակաճգնաժամային միջոցառումներին ուղղված ոչ մեծ հատկացումների, ինչպես նաև դրանց շահառուների ոչ շատ լայն շրջանակի պատճառով: Covid-19-ի պատճառած տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները հաղթահարելու և պետական հակաճգնաժամային միջոցառումների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար հոդվածում ներկայացվում են հակաճգնաժամային միջոցառումների հիմնական ուղղությունների ընտրության հստակ չափորոշիչներ, որոնք կարող են կիրառվել ներկայիս և հետագա ճգնաժամերը հաղթահարելուն ուղղված հակաճգնաժամային քաղաքականության մշակման ժամանակ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ տնտեսական ճգնաժամ, կորոնավիրուսային համավարակ, ֆինանսական աջակցություն, կառավարություն, հակաճգնաժամային միջոցառումներ:
ԱՆՁԻ ԻՆՔՆՈՒԹՅԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅԱՆ ՄԵԹՈԴԱԲԱՆԱԿԱՆ ՄՈՏԵՑՈՒՄՆԵՐԸ
Այս հոդվածում բացահայտվում են անձի ինքնության ուսումնասիրության մեթոդաբանական որոշ մոտեցումներ: Անձի ինքնության հարցադրումները քննարկվում են շրջապատող աշխարհի հետ անձի նույնականացման համատեքստում: Ուստի՝ դրանք ունեն գիտական և կիրառական մեծ նշանակություն: Անձի ինքնության ֆենոմենը հանդես է գալիս որպես անհատի ինտեգրման, ինքնակազմակերպման և սոցիալ-հոգեբանական զարգացման հզոր լծակ (Лебедева, 1996, с. 25-26): Անդրադառնալով անձի ինքնության սոցիալ-հոգեբանական մանրամասներին՝ վեր են հանվում անձի կրոնական և էթնիկական Ես-պատկերները հետազոտելու բազմաթիվ խնդիրներ: Հատուկ ընդգծված են ուսումնասիրության սեմանտիկ զուգահեռները:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ ինքնություն, նշանային համակարգ, Ես-պատկեր, էթնիկական ինքնություն, կրոնական ինքնություն:
ՏԻԳՐԱՆ ԶԱՐԳԱՐՅԱՆ
տեխնիկական գիտությունների թեկնածու
ՀՐԱՉՅԱ ԱՍՑԱՏՐՅԱՆ
ՄԱԹԵՈՒԶ ՄԱԹԵԼԱ
Կենսաբանական օրգանական քիմիայի ինստիտուտի Պոզնանի գերհամակարգչային և
ցանցային կենտրոն, Լեհաստանի գիտությունների ակադեմիա հետազոտող
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ՇՏԵՄԱՐԱՆՆԵՐԻ ԳՈՐԾԱՌՆՈՒԹՅՈՒՆԸ 21-ՐԴ ԴԱՐԻ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵՐՆԵՐԻՆ ԸՆԴԱՌԱՋ
Հայաստանի գրադարանների ավտոմատացման և համակարգչայնացման պատմությունը բոլորեց իր 30 տարին, ժամանակաշրջան՝ լի բազում նվաճումներով, նաև ձախողումներով, ինչպես նաև ժամանակ՝ միջազգային համագործակցության նոր հորիզոններ բացահայտելու համար: Այս ժամանակահատվածում Հայաստանը տնտեսության կենտրոնացված կառավարման համակարգից անցում կատարեց շուկայական տնտեսության: Գրադարանները նույնպես գտնվում են վերականգնման և արմատական վերակառուցման գործընթացում: Հոդվածում ներկայացվում է գրադարանների ավտոմատացման ոլորտում առկա իրավիճակը Հայաստանում, նկարագրվում են թվանշայնացման դժվարին ճանապարհին գրադարանային համայնքի առջև ծառացած մարտահրավերները և թվանշայնացման զարգացումը: Բնութագրվում է ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական գրադարանի գործունեությունը ՏՀՏ նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման և հետազոտական-փորձարարական արդյունքների ներկայացման ուղղությամբ` թվանշայնացումը խթանելու և վտանգված տպագիր նյութերի երկարաժամկետ պահպանությունը կազմակերպելու համար:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ թվային գրադարաններ, մշակութային ժառանգություն, զանգվածային թվայնացում, պահպանություն:

Центр эколого-ноосферных исследований НАН РА
Целью исследования является экологическая оценка одного из самых распространенных в Ереване деревьев – вяза мелколистого (Ulmus minor Mill) и изучить содержание некоторых тяжелых металлов в листьях. Оценено состояние деревьев и определены концентрации металлов в листьях методом атомно-абсорбционного анализа. Наши исследования показали, что 65,4% из общего числа изученных растений находились в плохом состоянии и были заражены вредителями. Тем не менее, вяз обладает способностью поглощать металлы из окружающей среды, особенно Mo, Hg и Cu. Выявлено, что зеленые насаждения вяза на улицах Еревана нуждаются в обновлении и тщательном санитарном уходе. Результаты исследования представлены в мэрию для разработки дальнейших мероприятий по их улучшению.
Ключевые слова и фразы: вяз мелколистый, тяжелые металлы, загрязнение, экологическая оценка
ЛУИЗА КАРАПЕТЯН
Российско-Армянский Университет аспирант
СОФИ АДЖЕМЯН
Институт молекулярной биологии НАН РА
младший научный сотрудник
РОКСАНА ЗАХАРЯН
РОЛЬ ОКИСЛИТЕЛЬНОГО СТРЕССА И СУПЕРОКСИДДИСМУТАЗЫ ПРИ ШИЗОФРЕНИИ
Шизофрения тяжелое психическое заболевание с частично описанной патогенезом. Ряд исследований свидетельствует о нарушениях окислительного стресса при психоатрических заболеваниях, включая больных шизофрении. Тем не менее, до настоящего времени данные, относительно характера изменений уровней и активности ферментов этой системы при шизофрении противоречивы. Цель данной работы - оценить активность антиоксидантного фермента супероксиддисмутазы у больных шизофренией.
Ключевые слова и фразы: шизофрения, окислительный стресс, супероксиддисмутаза, ферментативная активность.
СЕРГЕЙ НИКОГОСЯН
АЛЬБЕРТ САРКИСЯН
доктор физико-математических наук, профессор
ЕРДЖАНИК ЗАРГАРЯН
ЭВОЛЮЦИЯ ЭЛЕКТРОТРАНСПОРТНЫХ ЯВЛЕНИЙ В ВЫСОКОТЕМПЕРАТУРНЫХ СВЕРХПРОВОДНИКАХ YBa2Cu3OX, СТИМУЛИРОВАННЫХ ТЕРМООБРАБОТКОЙ
Изучена временная эволюция электротранспортных особенностей в высокотемпературных сверхпроводящих кристаллах YBa2Cu3Ox при температуре жидкого азота с учетом зависимости удельного сопротивления от транспортного потока в диапазоне 0.1÷300 mA. Установлено, что как температура начала перехода в сверхпроводящее состояние Tcon , так и удельное сопротивление r(78K) в течение двух лет после термообработки в зависимости от времени проявляют немонотонное поведение и не всегда наблюдаются в той же фазе. Выяснилось, что за это время в образце наблюдалось положительное магнитное сопротивление, обусловленное магнитным полем транспортного потока. Однако через год после термообработки в промежуточном диапазоне потоков 22 mA Ключевые слова и фразы: высокотемпературный (ВТСП) сверхпроводник, сверхпроводящий (СП) переход, начало температуры СП перехода (ΤCon), удельное сопротивление, магнитосопротивление.
АНЖЕЛА САРГСЯН
Армянский государственный педагогический университет имени Хачатура Абовяна
научный сотрудник Научно-исследовательского института "Шахматы"
АРМИНЕ ХАЧАТРЯН
кандидат психологических наук, доцент
ПСИХОЛОГИЧЕСКИЕ ИССЛЕДОВАНИЯ "ЛУЧШЕГО ОПЫТА" УЧИТЕЛЕЙ ШАХМАТ
В статье представлены уровень критического мышления и мотивации работы учителей шахмат с «лучшим опытом». Во время экспериментальных психологических исследований были использованы анкета для критического мышления (авторская разработка) и «Тест мотивационной структуры» Герцберга. Опрос показал, что у 62% из 45 опрошенных учителей шахмат доминирует критическое мышление. В результате применения теста мотивационной структуры Герцберга 75% из 45 опрошенных учителей шахмат доминировали над внутренними мотивами во время трудовой деятельности, а 25% - над внешними. Таким оброзом, наличие вышеупомянутых профессиональных компетенций учителей с "лучшим опытом/; в преподавании шахмат способствует эффективности образовательного процесса.
Ключевые слова и фразы: учебный предмет «Шахмат» критическое мышление, мотивация, компетентность.
БЕНИК ЕРИБЕКЯН
ИССЛЕДОВАНИЕ ФЕЙКОВОЙ ИНФОРМАЦИИ И ОСНОВНЫХ РИТОРИЧЕСКИХ ПРАКТИК В ПЕРИОД ПАНДЕ
Современная жизнь и реальность сталкивает нас со многими вызовами и неопределённостью, которые мы до этого не встречали. Информационный поток, который мы получаем, нуждается в грамотной переработке и использованию. В этом контексте отдельное место занимает фейковая информация. В сочитании с отдельными риторическими практиками, последняя преобразовывается и становится дельным средством воздействия на общественное сознание. Тема коронавируса является показательным примером. В статье рассматривается манипулятивный информационный процесс в связи с темой коронавируса, основное влияние, которое оказывается на индивидуальное и общественное сознание. Рассматриваются поведенческие реакции, которые возникают в отявет на данное влияние.
Ключевые слова и фразы: Covid-19, манипулятивный процесс, фейк, информация, риторические идиомы.
КАРЕН САРКИСЯН
ПРОБЛЕМЫ ПРЕОДОЛЕНИЯ ЭКОНОМИЧЕСКОГО КРИЗИСА, ВЫЗВАННОГО ПАНДЕМИЕЙ КОРОНАВИРУСА В РА
Экономический кризис, вызванный эпидемией коронавируса, носит достаточно уникальный характер и сложно предсказать его возможную глубину. Правительства почти всех стран мира пытались и продолжают пытаться найти правильный баланс между спасением жизней и спасением национальных экономик. Самый эффективный способ преодоления текущего экономического кризиса - это вливание в экономику достаточной ликвидности, которая поможет избежать резкого падения как совокупного предложения, так и совокупного спроса, в противном случае экономика неизбежно окажется в длительном периоде спада. Для преодоления экономического кризиса Правительством Республики Армения разработан и реализован ряд антикризисных мер, которые не отличались высокой эффективностью из-за небольших ассигнований на антикризисные меры, а также из-за узкого круга бенефициаров этих мер. В целях преодоления последствий экономического кризиса, вызванного Covid-19, и повышения эффективности государственных антикризисных мер в статье представлены четкие критерии выбора основных направлений антикризисных мер, которые могут быть использованы при разработке антикризисной политики в текущем и будущих периодах.
Ключевые слова и фразы: экономический кризис, эпидемия коронавируса, финансовая поддержка, правительство, антикризисные меры.
АННА ХАЧАТРЯН
МЕТОДОЛОГИЧЕСКИЕ ПОДХОДЫ К ИЗУЧЕНИЮ ИДЕНТИЧНОСТИ ЛИЧНОСТИ
В данной статье указаны некоторые методологические подходы к изучению идентичности личности. Вопросы идентичности личности обсуждаются в контексте отождествления личности с окружающим миром. Поэтому данные вопросы имеют как научное, так и прикладное огромное значение. Феномен идентичности выступает мощным рычагом социально-психологического развития, интеграции и самореализации личности (Лебедева, 1996, с. 25-26). Размышляя о социально-психологических особенностях личности, выдвигаются многочисленные вопросы по исследованию этнических и религиозных Я-образов личности. Особенно подчеркиваются семантические параллели исследования.
Ключевые слова и фразы: идентичность, знаковая система, Я-образ, этническая идентичность, религиозная идентичность.
ТИГРАН ЗАРГАРЯН
ГРАЧЬЯ АСЦАТРЯН
МАТЕУЗ МАТЕЛА
Исследователь
АРМЯНСКИЙ ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИЙ И АКАДЕМИЧЕСКИЙ РЕПОЗИТОРИЙ В ДЕЙСТВИИ: К ВЫЗОВАМ 21 ВЕКА
Истории автоматизации и компьютеризации библиотек Армении исполнилось 30 лет - время многих достижений, а также неудач, время для открытия новых горизонтов для международного сотрудничества. За это время Армения перешла от централизованной системы управления экономикой к рыночной экономике. Библиотеки также находятся в процессе обновления и кардинальной реконструкции. Эта статья представляет текущее состояние в области автоматизации библиотек в Армении, описывает эволюцию и проблемы, с которыми сталкивается библиотечное сообщество на его трудном пути к оцифровке. Описывается деятельность Фундаментальной научной библиотеки Национальной академии наук Армении по внедрению инновационных ИКТ-технологий и внедрению результатов НИОКР для стимулирования и улучшения оцифровки и долгосрочного хранения хрупких печатных материалов.
Ключевые слова и фразы: электронные библиотеки, культурное наследие, массовая оцифровка, сохранение.