ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ
Վերլուծվել է լազերային ճառագայթման հետ ռեզոնանսային փոխազդեցության ընթացքում ատոմի կողմից ձեռքբերած մեխանիկական մոմենտի (հետահարման երևույթ) ազդեցությունը ալկալի մետաղների ատոմների սպեկտրասկոպիայում: Ուղղակի քանակական չափումները կատարվել են նատրիումի ատոմական փնջի սարքավորման վրա: Շեղող լազերի 7.5 մՎտ հզորության դեպքում փոխազդեցության կետից 890 մմ փունջն ի վար գրանցվել է ատոմների 1.3 մմ շեղում, ինչը համապատասխանում է ատոմների ձեռքբերած ≈ 300 սմ/վ ընդլայնական հետահարման արագությանը: Շեղման կախումը հզորությունից դրսևորում է քառակուսի-արմատային օրենք՝ պայմանավորված լայնական արագության մեծացմանը զուգընթաց տեղի ունեցող ռեզոնանսային հաճախության դոպլերյան վերալարումով: Քննարկվում է հետահարման երևույթի հնարավոր դերը բարձր լուծունակության ատոմային սպեկտրասկոպիայում: Ստացված արդյունքները օգտագործվել են գազային միջավայրերի հետ լազերային ճառագայթման փոխազդեցության դեպքի վերլուծության համար: Կատարվել են համապատասխան գնահատականներ ալկալի մետաղների ատոմական գոլորշի պարունակող նանոբջիջներում լազերային սպեկտրասկոպիայի համար, որտեղ սպասվում է հետահարման երևույթի ամենամեծ ազդեցությունը:
ԱՐՄԱՆ ՍԻՄՈՆՅԱՆ
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի 4-րդ կուրսի ուսանող
ԱՆԻ ՍՏԵՓԱՆՅԱՆ
ԾԱՆՐ ՄԵՏԱՂՆԵՐԻ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅԱՆ ՏԱԿ ՏՐԱՆՍԿՐԻՊՏՈՄԱՅԻՆ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՎՈՂ
ՔԱՐՏԵԶՆԵՐԻ ՕԳՆՈՒԹՅԱՄԲ
Տվյալ աշխատանքում իրականացվել է հեպատոմայի բջջային կուլտուրաներում նիկելի, կադմիումի և արսենի ազդեցության ուսումնասիրություն: Այս նպատակով առկա կենսաչիպերով չափված գեների էքսպրեսիայի տվյալները խմբավորվել և ֆունկցիոնալ վերլուծության ենթարկվել են ինքնակառավարվող քարտեզների ալգորիթմի օգնությամբ: Արդյունքները ցույց են տվել, որ նիկելը և կադմիումը առաջացնում են հիպօքսիայի և օքսիդատիվ սթրեսի հետ ասոցացված գեների էքսպրեսիայի մակարդակի բարձրացում, մինչդեռ արսենը ակտիվացնում է քաղցկեղածին պրոցեսները: Այսպիսով՝ ստացված արդյունքները վկայում են, որ գեների էքսպրեսիայի փոփոխությունները խիստ կերպով կախված են ծանր մետաղի տեսակից:
ԱՐԵԳ ՀՈՒՆԱՆՅԱՆ
ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու
ԱՆԴՐԱՆԻԿ ՔԱՄԱԼՅԱՆ
ՍԱՀՔԻ ՆՈՐՄԱԼ ԱԼԻՔԻ ԱՆԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԹՈՒՅԼ-ԱՆՀԱՄԱՍԵՌ ԱՌԱՁԳԱԿԱՆ ՇԵՐՏՈՒՄ
Մեխանիկական տարբեր եզրային պայմանների դետքում ուսումնասիրվում են առաձգական շերտի նյութի երկայնական թույլ անհամասեռության, ինչպես նաև շերտի մակերևույթների թույլ անհարթությունների ազդեցությունները նորմալ ալիքի տարածման վրա: Ցույց է տրվում, որ իզոտոպ առաձգական շերտի կոշտ ամրակցված հարթ մակերևույթների դեպքում ալիքի էներգիայի ասիմետրիկ տեղայնացումը տեղի է ունենում շերտի միջին հարթության մոտ: Մեխանիկորեն ազատ հարթ մակերևույթի դեպքում ալիքի էներգիայի տեղայնացումը տեղի է ունենում մերձմակերևութային գոտիներում, բայց ավելի ինտենսիվորեն այն կրկին տեղայնացվում է շերտի միջին մակերևույթի մոտ: Երկու դեպքում էլ նորմալ ալիքի վրա նյութի անհամասեռության ազդեցության պատճառով առաջանում են երկու նոր, փոխկապակցված հաճախություններ:
Մեխանիկորեն ազատ, թույլ մակերեսային անհարթությունների դեպքում առաջանում են ալիքի թույլատրելի հաճախականությունների գոտիներ (ինչպես նաև հաճախականությունների լռելյայն գոտիները), և ալիքային էներգիայի տեղայնացումը տեղի է ունենում մերձմակերևութային գոտիներում:
ԳՐԻԳՈՐ ԲԱՐՍԵՂՅԱՆ
ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր
ՈՐՈՇ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԴԻՖԵՐԵՆՑԻԱԼ ՀԱՎԱՍԱՐՈՒՄՆԵՐԻ ԼՈՒԾՈՒՄՆԵՐԻ ԶՐՈՆԵՐԻ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒՄ
Չնայած սովորական դիֆերենցիալ հավասարումների լուծումների զրոները լայնորեն ուսումնասիրված են, մենք չկարողացանք գտնել հրապարակումներ հիմնարար հավասարումների լուծումների զրոների վերաբերյալ: Իրական գործառույթների զրոների քանակին վերաբերող, վերջերս հայտնաբերված սկզբունքը թույլ է տալիս նախաձեռնել նմանատիպ ուսումնասիրություններ:
Սույն հոդվածում մենք ուսումնասիրել ենք նաև հավասարումների հայտնի համակարգը, որտեղ
և
կամայական բազմանդամներ են: Այս համակարգի կամայական
լուծման համար մենք տալիս ենք վերին սահմաններ
և / կամ
–ի զրոների քանակի համար, որոնք ընկած են [a, b] հատվածում:
ԱԼԵՔՍԵՅ ԿՈՒԶՆԵՑՈՎ
տնտեսագիտության դոկտոր, ՌԳԱ թղթակից անդամ
ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱԿԱԴԵՄԻԱՅԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳԻՏԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԸ`
ՌՈՒՍ ԳԻՏՆԱԿԱՆՆԵՐԻ ՀՐԱՏԱՐԱԿՉԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՆՈՐ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԻ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ
Հոդվածը նվիրված է ռուսական առաջատար ինստիտուտներից մեկի՝ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հասարակական գիտությունների գիտական ինֆորմացիայի ինստիտուտի արդի գործունեությանը: Քննության են առնվել ինստիտուտի երկու հիմնական ոլորտների՝ գիտահետազոտական և գրադարանային – մատենագիտական աշխատանքների ուղղությամբ ռուս գիտնականներին ներկայացվող հրատարակչական նոր պահանջները: Հոդվածում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում գիտաչափական ցուցանիշների համաձայն հասարակական գիտությունների բնագավառում գիտնականների և կազմակերպությունների գնահատման առավելություններին ու թերություններին: Տրված է Միացյալ Նահանգներում մշակված գիտաչափական գործիքներով ռուս գիտնականների գնահատման ժամանակ գերազանցապես կիրառվող ներկայիս պետական քաղաքականության քննադատական վերլուծությունը (Web of Science, DOI և այլն): Ռուս գիտնականների հրատարակման գործունեությունը գնահատելու համար առաջարկվում են ավելի համարժեք միջոցներ և գործիքներ, ցույց է տրված դրանց իրականացման գործում Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հասարակական գիտությունների գիտական ինֆորմացիայի ինստիտուտի հնարավոր տեղը:
ՀՏԴ 82+32
ԱԼՎԱՐԴ ՍԵՄԻՐՋՅԱՆ-ԲԵՔՄԵԶՅԱՆ
ՊՈՊՈՒԼԻԶՄԸ ԵՎ ԳԵՂԱՐՎԵՍՏԱԿԱՆ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Կարո՞ղ է արդյոք գեղարվեստական գրականությունը լինել պոպուլիստական՝ դառնալով «գործիք» իշխող դասակարգի ձեռքում՝ հասարակությանը, մասսաներին գաղափարապես ուղղորդելու նաև մանիպուլյացնելու քաղաքական նպատակադրմամբ, որքանո՞վ է գրականությունը մասնակից դառնում պոպուլիստական գաղափարախոսության ձևավորմանը և տարածմանը, և, վերջապես, հնարավո՞ր է արդյոք, որ գրականությունն ինքն իրենով լինի պոպուլիստական: Այս հարցադրումներին ըստ էության պատասխանելու համար հարկ է նաև հասկանալ, թե ինչ է նշանակում «պոպուլիզմ» ժամանակակից աշխարհում: Պոպուլիզմ բառի կիրառությունը հայ իրականության մեջ հատկապես մեծ տարածում գտավ 2018 թվականի ապրիլյան հեղափոխության ընթացքում և դրանից հետո, և սա հետաքրքիր է նաև նրանով, որ որոշակի կապ է ստեղծվում Հայաստանի և համաշխարհային «պոպուլիստական» միտման միջև:
Հանգուցային բառեր և արտահայտություններ՝ գրականություն, պոպուլիզմ, սոցռեալիզմ, պոպ-արտ, հեղափոխություն:
ՀԱՍՄԻԿ ՇԱՀԻՆՅԱՆ
ԳԱՅԱՆԵ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ
քիմիական գիտությունների թեկնածու
ՍՆՆԴԱՅԻՆ ՎԱՐՔԻ ՀՈՒԶԱԿԱՆ, ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿՈՂ ԵՎ ԷՔՍՏԵՐՆԱԼ ՇԵՂՈՒՄՆԵՐԻ ԽՆԴՐԻ ՎԵՐԼՈՒԾՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱՆՁԻ ԴԱՍԱԿԱՆ ՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՏԵՍԱՆԿՅՈՒՆԻՑ
Հոդվածը նվիրված է անձի դասական տեսությունների շրջանականերում սոցիալ-հոգեբանական գործոնների ազդեցության ներքո սննդակարգային վարքը սահմանափակող, հուզական և էքստերնալ շեղումների առաջացման խնդրի՝ հետագայում սննդային վարքի խախտումները կարգավորելու նպատակաով հետազոտական վերլուծությանը: Հոդվածում կարմիր թելով անցնում է դեռահաս աղջիկների սննդակարգային փոփոխությունների և անձի ինքնադրսևորման, սոցիալական և մարմնային ինքնագնահատականի միջև կապի առկայության մասին միտքը: Խնդիրը վերլուծվել է անձի դասական տեսությունների լույսի ներքո, որոնք առաջ են քաշվել Ա. Ադլերի, Է. Ֆրոմմի, Է. Էրիկսոնի, Ա. Մասլոուի կողմից: Հոդվածն ամփոփվում է Երևան քաղաքի տարբեր ուսումնական հաստատություններում ուսուցանող մոտ 200 դեռահաս աղջիկների շրջանում անցկացված հակիրճ դիտարկմամբ: Հետազոտության նպատակն է բացահայտել իրական և իդեալական Ես-ի անհամապատասխանության օրինաչափությունները և վեր հանել սննդակարգային վարքագծում առաջացած խախտումների հնարավոր պատճառները:
ՎԼԱԴԻՄԻՐ ՄԻՔԱՅԵԼՅԱՆ
հոգեբանական գիտությունների դոկտոր
ՄԱՐՄՆԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶԳԱՑՈՒՄԸ ԵՎ ԵՍ-ԶԳԱՑՈՒՄԸ ՀՈԳԵԿԱՆԻ ՄԱԿԱՐԴԱԿՆԵՐԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ
Մեզնից յուրաքանչյուրը, կախված կենսական և մասնագիտական հետաքրքրություններից, ժամանակ առ ժամանակ բախվում է, ինչպես մենք ենք անվանում, Ես-ի խնդրին։ Թերևս այս ոչ անբնական հիմնախնդիրը կանգնում է մեր առջև, անկախ նրանից՝ ցանկանում ենք մենք դա, թե ոչ։ Ինչպե՞ս ենք մենք հասկանում մեր մտքերը։ Ինչպե՞ս ենք հասկանում մեր Ես-ը։ Ինչի՞ հետ ենք մենք կապում Ես հասկացությունը, և արդյո՞ք գոյություն ունեն սահմաններ այդ հասկացության համար։ Մենք կարող ենք գտնել հարյուրավոր որոշիչներ «Ես» հասկացության համար, որոնցից յուրաքանչյուրը բացում է այդ հասկացության որոշակի սահմաններ։ Ըստ մեզ՝ ճիշտ պատկերացումն հետևյալն է՝ հասկանալու համար, թե մենք ինչ կարող ենք մտածել՝ խոսելով մեր Ես-ի մասին, անհրաժեշտ է պարզել, թե ինչի հետ է զուգակցվում մեր Ես-ը։ Այնուամենայնիվ, մենք որոշում ենք այս հասկացությունը այն զուգակցելով հոգեկան այլ կառույցների հետ։ Այս հասկացությունը ինքնարժեք չէ, իր որոշման համար այն կարիք ունի որոշակի զուգակցման։ Մեր պատկերացմամբ՝ նման հաստատուն կառույցով կարող է լինել նաև ֆիզիկականությունը։
ՀՏԴ 339.7(479.25)
ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ՝
ՆԵՐԱՌԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱՃԻ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ
Տնտեսության կայուն առաջընթացի կարևորագույն նախապայմաններից մեկը տնտեսական աճի ներառականության ապահովումն է, և այս առումով կարևոր դերակատարում ունի պետական ներդրումային քաղաքականության ուղղվածությունը, որի միջոցով հնարավոր է ինչպես տեղական, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրումների հոսքերն ուղղել դեպի տնտեսության ռազմավարական, գիտելիքահեն և ռեսուրսախնայող ոլորտներ, որոնց զարգացումն իր հերթին կխթանի Հայաստանի տնտեսության առաջանցիկ զարգացումը: Այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ են գիտականորեն հիմնավորված և համակարգային բարեփոխումներ՝ շուկայական տնտեսական համակարգի ինստիտուտների զարգացման, օրենսդրական դաշտի բարելավման և ներդրումային քաղաքականության նոր սկզբունքների ու մոտեցումների սահմանման ուղղությամբ:
Հանգուցային բառեր և արտահայտություններ՝ ներառական տնտեսական աճ, ներդրումային քաղաքականություն, տեղական և օտարերկրյա ներդրումներ, մարդկային կապիտալի զարգացում:
ՀՏԴ 373.1
ՆԱԻՐԱ ՍԱՖԱՐՅԱՆ
մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ
ԱՎԱԳ ԴՊՐՈՑԻ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐԸ
Դպրոցը բարդ սոցիալական համակարգ է, որն ակտիվորեն համագործակցում է իր սոցիալական շրջապատի հետ: Դպրոցի կապը շրջապատի հետ երկկողմանի է: Որպես առանձին կրթական հաստատություն՝ դպրոցը մտնում է ավելի լայն կրթական համակարգի մեջ, ինչպիսին են համայնքային, մարզային և հանրապետական կրթական համակարգերը: Դպրոցը, լինելով նախադպրոցական ու բարձրագույն կրթական համակարգերը կապող հիմնարար օղակ, անձի սոցիալականացման, հասարակական էակ դառնալու և համապատասխան արժեհամակարգ ձևավորելու այն միջավայրն է, որն անհրաժեշտաբար ենթադրում է ժամանակին համահունչ կառավարման համակարգի առկայություն ու գործունեություն:
Հանգուցային բառեր և արտահայտություններ՝ ավագ դպրոց, կառավարում, դեռահասի սոցիալականացում, ներդպրոցական կառավարում, եռաստիճան մոդել:

НАУЧНОЕ ПЕРИОДИЧЕСКОЕ ИЗДАНИЕ
Рекомендовано к печати Ученым советом Международного научно– образовательного центра Национальной Академии наук РА
АРАМ ПАПОЯН
доктор физико-математических наук, член-корреспондент НАН РА
ЭФФЕКТ ОТДАЧИ В ЛАЗЕРНОЙ СПЕКТРОСКОПИИ АТОМОВ
ЩЕЛОЧНЫХ МЕТАЛЛОВ
Проанализировано влияние механического момента, сообщенного атомам при резонансном взаимодействии с лазерным излучением (эффект атомной отдачи), в спектроскопии атомов щелочных металлов. Прямые количественные измерения проведены с использованием установки атомного пучка натрия. При мощности отклоняющего лазера 7,5 мВт на расстоянии 890 см вниз по пучку зарегистрировано отклонение атомов на 1,3 мм, что соответствует приобретенной атомами поперечной скорости ≈ 300 см/с. Зависимость отклонения от мощности лазера описывается корневым законом, что обусловлено допплеровским уходом резонансной частоты при увеличении поперечной скорости. Обсуждается возможная роль эффекта отдачи в атомной спектроскопии высокого разрешения. Полученные результаты использованы для анализа случая взаимодействия лазерного излучения с газообразными средами. Проведены соответствующие оценки для лазерной спектроскопии наноячеек, содержащих атомарные пары щелочных металлов, где ожидается наиболее сильное влияние явления отдачи.
АРМАН СИМОНЯН
студент американского университета Армении
АНИ СТЕПАНЯН
кандидат биологических наук
ИССЛЕДОВАНИЕ ТРАНСКРИПТОМНЫХ ИЗМЕНЕНИЙ ПОД ВОЗДЕЙСТВИЕМ ТЯЖЕЛЫХ МЕТАЛЛОВ С ПОМОЩЬЮ САМООРГАНИЗУЮЩИХСЯ КАРТ
В данной работе было проведено исследование влияния никеля, кадмия и мышьяка на экспрессию генов в культуре клеток гепатомы. С этой целью была проведена кластеризация и функциональная аннотация данных глобальной экспрессии генов с помощью алгоритма самоорганизующихся карт. Результаты показали, что под действием никеля и кадмия наблюдается гиперэкспрессия генов, связанных с гипоксией и оксидативным стрессом, тогда как под действием мышьяка происходит активирование путей, связанных с опухолеобразованием. Таким образом, полученные данные указывают на специфичность изменений экспрессии генов в зависимости от природы тяжелого металла.
УДК 539.3
АРЕГ УНАНЯН
кандидат физико-математических наук
АНДРАНИК КАМАЛЯН
НЕУСТОЙЧИВОСТЬ НОРМАЛЬНОЙ СДВИГОВОЙ (SH) ВОЛНЫ
В СЛАБО-НЕОДНОРОДНОМ УПРУГОМ СЛОЕ
Аннотация
Исследуется влияния продольной слабой неоднородности материала, а также геометрической слабой неоднородности поверхностей упругого слоя на нормальную сдвиговую волну при разных механических граничных условиях. Показывается, что при защемленных гладких поверхностях изотропного упругого слоя возникает асимметричная локализация волновой энергии около серединной плоскости слоя. При механически свободных гладких поверхностях локализация волновой энергии происходит в приповерхностных зонах, но более интенсивно локализация появляется опять около серединной плоскости слоя. В обоих случаях вследствие воздействия неоднородности материала на нормальную волну появляются две новые приведенные частоты. В случае слабо-неоднородных механически свободных поверхностей появляются частотные зоны пропускания формированной волны (а также зоны частотного умолчания) и локализация в приповерхностных прослойках неоднородности.
Ключевые слова: неоднородный волновод, неустойчивость нормальной волны, слабо-неоднородные поверхности, полоса частот.
ГРИГОР БАРСЕГЯН
доктор физико-математических наук
ИНИЦИИРОВАНИЕ ИССЛЕДОВАНИЙ НУЛЕЙ РЕШЕНИЙ НЕКОТОРЫХ ОСНОВНЫХ ДИФФЕРЕНЦИАЛЬНЫХ УРАВНЕНИЙ
Несмотря на то, что нули решений обыкновенных дифференциальных уравнений были широко изучены, мы не смогли найти публикаций, касающихся нулей решений основных уравнений . Недавний принцип нулей, дающий границы для числа нулей реальных функций, позволяет инициировать аналогичные исследования.
Также мы рассматриваем некоторые системы уравнений: как автономные, так и неавтономные. В частности, мы изучаем известную систему уравнений , где
и
- произвольные многочлены. Для произвольного решения
этой системы мы даем верхние оценки для числа нулей для
и / или
на отрезке
УДК 001:004.91
АЛЕКСЕЙ КУЗНЕЦОВ
доктор экономических наук, член-корреспондент РАН
ИНИОН РАН НА ФОНЕ НОВЫХ ТРЕБОВАНИЙ К ПУБЛИКАЦИОННОЙ АКТИВНОСТИ РОССИЙСКИХ УЧЕНЫХ
Статья посвящена современному положению одного из ведущих российских академических институтов – Институту научной информации по общественным наукам (ИНИОН) РАН. Рассматривается адаптация к новым требованиям к публикационной активности российских ученых двух основных направлений специализации ИНИОН РАН – научно-исследовательской и библиотечно-библиографической работы. Особое внимание уделено достоинствам и недостаткам оценки ученых и организаций в общественных науках по наукометрическим показателям. Дан критический анализ современной государственной политики преимущественного использования в оценке российских ученых наукометрических инструментов, разработанных в США (Web of Science, индекс DOI и т.д.). Предлагаются более адекватные меры оценки публикационной активности российских ученых и показывается возможное место ИНИОН РАН при их реализации.
Ключевые слова: ИНИОН РАН, наукометрические показатели, базы цитирования, публикационная активность, оценка научной организации.
АЛВАРД СЕМИРДЖЯН-БЕКМЕЗЯН
кандидат филологических наук, доцент
ПОПУЛИЗМ И ХУДОЖЕСТВЕННАЯ ЛИТЕРАТУРА
В статье рассматриваются современные представления, проявления и взаимодействие популизма с культурой, в частности, с литературой. Были рассмотрены, главным образом, три вопроса в контексте популизма и литературы: литература, становящаяся инструментом в руках правящего класса, может приобрести популистские акценты, литература может участвовать в формировании и распространении популистской идеологии, и наконец, сама литература может быть популистской. В то же время литература как феномен документирования и отражения реальности также является системой планирования и кодирования одной и той же реальности.
УДК 159.9
НАИРА АКОПЯН
доктор психологических наук, профессор
АСМИК ШАГИНЯН
кандидат психологических наук
ГАЯНЕ ГРИГОРЯН
кандидат химических наук, доцент
АНАЛИЗ ПРОБЛЕМЫ ОГРАНИЧИТЕЛЬНОГО, ЭМОЦИОГЕННОГО И ЭКСТЕРНАЛЬНОГО ОТКЛОНЕНИЙ ПИЩЕВОГО ПОВЕДЕНИЯ
С ТОЧКИ ЗРЕНИЯ КЛАССИЧЕСКИХ ТЕОРИЙ ЛИЧНОСТИ
Статья посвящена аналитическому исследованию проблемы возникновения ограничительного, экстернального и эмоционального типов пищевого поведения как плодоносной почвы для дальнейшего преобразования в расстройства пищевого поведения в результате воздействия социально-психологических факторов в рамках классических теорий личности. В статье красной нитью проходит мысль о знчении проблемы самоактуализации и телесной и социальной самооценки личности как основных детерминантов возникновения изменений пищевого поведения девушек-подростков. Проблема анализируется сквозь призму классических теорий личности, предложенных
А. Адлером, Э. Фроммом, Э. Эриксоном, А. Маслоу. Статья суммируется кратким обзором проведенного исследования среди 200 девушек-подростков из учебных заведений города Еревана. Исследование имело целью определить закономерности несоответствий реального и идеального Я и выявить возможные детерминанты возникновения отклонений в пищевом поведении.
Ключевые слова: пищевое поведение, теории личности, эмоциональное отклонение, экстернальное отклонение.
УДК 159.923
ВЛАДИМИР МИКАЕЛЯН
доктор психологических наук
ЧУВСТВО ТЕЛЕСНОСТИ И ЧУВСТВО “Я” В КОНТЕКСТЕ ФУНКЦИОНИРОВАНИЯ УРОВНЕЙ ПСИХИКИ
Каждый из нас, независимо от жизненных и профессиональных интересов, время от времени сталкивается с тем, что мы называем проблемой “Я”. Далеко не надуманная проблема периодично позиционирует перед нами, хотим мы того или вовсе не желаем. Как мы понимаем то, над чем задумываемся? Как мы понимаем наше “Я”? С чем мы связываем это понятие и существуют ли автономные границы для этого понятия? Мы можем найти без малого несколько сотен определений понятия “Я”, каждое из которых раскрывает определенную грань этого понятия. Нам представляется правильным следующее: для того, чтоб понять, что мы можем помыслить, говоря о нашем “Я”, необходимо выяснить, с чем соотносится наше “Я”. Ведь так или иначе мы определяем это понятие в соотношении с иными психическими конструктами. Это понятие не самодостаточно, для своего определения оно нуждается в неком соотнесении. Нам представляется, что таким конкретизирующим конструктом может быть телесность.
Ключевые слова: бессознательное, границы чувства “Я”, телесность, телесность и “Я” личности, мышление и телесность, уровни психического аппарата.
КАРЕН САРГСЯН
кандидат экономических наук, доцент
ПРОБЛЕМЫ СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ ИНВЕСТИЦИОННОЙ ПОЛИТИКИ
В РЕСПУБЛИКЕ AРМЕНИЯ В КОНТЕКСТЕ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ИНКЛЮЗИВНОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РОСТА
Одной из важнейших предпосылок устойчивого экономического прогресса является обеспечение инклюзивного экономического роста, и в этом отношении важную роль играет государственная инвестиционная политика, которая позволит направлять как иностранные, так и местные инвестиционные потоки в стратегические, наукоемкие и ресурсосберегающие отрасли экономики, развитие которых, в свою очередь, будет стимулировать поступательное развитие экономики. В этом направлении необходимы научно обоснованные и систематические реформы для развития институтов рыночной экономики, совершенствования правовой базы и определения новых принципов и подходов к инвестиционной политике.
НАИРА САФАРЯН
кандидат педагогических наук, доцент
ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ СТАРШЕЙ ШКОЛОЙ
Работа посвящена принципам управления старшей школой. Школьное или внешкольное управление является основным ориентиром активной деятельности и развития школы. Представлены приципы управления школой в соответствии с определенными характеристиками. С нашей стороны отмечены следующие группы характеристик: принципы школьного и внешкольного управления старшей школы, принципы учебного и внеучебного управления школой.