ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ
Վերլուծվել է լազերային ճառագայթման հետ ռեզոնանսային փոխազդեցության ընթացքում ատոմի կողմից ձեռքբերած մեխանիկական մոմենտի (հետահարման երևույթ) ազդեցությունը ալկալի մետաղների ատոմների սպեկտրասկոպիայում: Ուղղակի քանակական չափումները կատարվել են նատրիումի ատոմական փնջի սարքավորման վրա: Շեղող լազերի 7.5 մՎտ հզորության դեպքում փոխազդեցության կետից 890 մմ փունջն ի վար գրանցվել է ատոմների 1.3 մմ շեղում, ինչը համապատասխանում է ատոմների ձեռքբերած ≈ 300 սմ/վ ընդլայնական հետահարման արագությանը: Շեղման կախումը հզորությունից դրսևորում է քառակուսի-արմատային օրենք՝ պայմանավորված լայնական արագության մեծացմանը զուգընթաց տեղի ունեցող ռեզոնանսային հաճախության դոպլերյան վերալարումով: Քննարկվում է հետահարման երևույթի հնարավոր դերը բարձր լուծունակության ատոմային սպեկտրասկոպիայում: Ստացված արդյունքները օգտագործվել են գազային միջավայրերի հետ լազերային ճառագայթման փոխազդեցության դեպքի վերլուծության համար: Կատարվել են համապատասխան գնահատականներ ալկալի մետաղների ատոմական գոլորշի պարունակող նանոբջիջներում լազերային սպեկտրասկոպիայի համար, որտեղ սպասվում է հետահարման երևույթի ամենամեծ ազդեցությունը:
ԱՐՄԱՆ ՍԻՄՈՆՅԱՆ
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի 4-րդ կուրսի ուսանող
ԱՆԻ ՍՏԵՓԱՆՅԱՆ
ԾԱՆՐ ՄԵՏԱՂՆԵՐԻ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅԱՆ ՏԱԿ ՏՐԱՆՍԿՐԻՊՏՈՄԱՅԻՆ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՎՈՂ
ՔԱՐՏԵԶՆԵՐԻ ՕԳՆՈՒԹՅԱՄԲ
Տվյալ աշխատանքում իրականացվել է հեպատոմայի բջջային կուլտուրաներում նիկելի, կադմիումի և արսենի ազդեցության ուսումնասիրություն: Այս նպատակով առկա կենսաչիպերով չափված գեների էքսպրեսիայի տվյալները խմբավորվել և ֆունկցիոնալ վերլուծության ենթարկվել են ինքնակառավարվող քարտեզների ալգորիթմի օգնությամբ: Արդյունքները ցույց են տվել, որ նիկելը և կադմիումը առաջացնում են հիպօքսիայի և օքսիդատիվ սթրեսի հետ ասոցացված գեների էքսպրեսիայի մակարդակի բարձրացում, մինչդեռ արսենը ակտիվացնում է քաղցկեղածին պրոցեսները: Այսպիսով՝ ստացված արդյունքները վկայում են, որ գեների էքսպրեսիայի փոփոխությունները խիստ կերպով կախված են ծանր մետաղի տեսակից:
ԱՐԵԳ ՀՈՒՆԱՆՅԱՆ
ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու
ԱՆԴՐԱՆԻԿ ՔԱՄԱԼՅԱՆ
ՍԱՀՔԻ ՆՈՐՄԱԼ ԱԼԻՔԻ ԱՆԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԹՈՒՅԼ-ԱՆՀԱՄԱՍԵՌ ԱՌԱՁԳԱԿԱՆ ՇԵՐՏՈՒՄ
Մեխանիկական տարբեր եզրային պայմանների դետքում ուսումնասիրվում են առաձգական շերտի նյութի երկայնական թույլ անհամասեռության, ինչպես նաև շերտի մակերևույթների թույլ անհարթությունների ազդեցությունները նորմալ ալիքի տարածման վրա: Ցույց է տրվում, որ իզոտոպ առաձգական շերտի կոշտ ամրակցված հարթ մակերևույթների դեպքում ալիքի էներգիայի ասիմետրիկ տեղայնացումը տեղի է ունենում շերտի միջին հարթության մոտ: Մեխանիկորեն ազատ հարթ մակերևույթի դեպքում ալիքի էներգիայի տեղայնացումը տեղի է ունենում մերձմակերևութային գոտիներում, բայց ավելի ինտենսիվորեն այն կրկին տեղայնացվում է շերտի միջին մակերևույթի մոտ: Երկու դեպքում էլ նորմալ ալիքի վրա նյութի անհամասեռության ազդեցության պատճառով առաջանում են երկու նոր, փոխկապակցված հաճախություններ:
Մեխանիկորեն ազատ, թույլ մակերեսային անհարթությունների դեպքում առաջանում են ալիքի թույլատրելի հաճախականությունների գոտիներ (ինչպես նաև հաճախականությունների լռելյայն գոտիները), և ալիքային էներգիայի տեղայնացումը տեղի է ունենում մերձմակերևութային գոտիներում:
ԳՐԻԳՈՐ ԲԱՐՍԵՂՅԱՆ
ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր
ՈՐՈՇ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԴԻՖԵՐԵՆՑԻԱԼ ՀԱՎԱՍԱՐՈՒՄՆԵՐԻ ԼՈՒԾՈՒՄՆԵՐԻ ԶՐՈՆԵՐԻ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒՄ
Չնայած սովորական դիֆերենցիալ հավասարումների լուծումների զրոները լայնորեն ուսումնասիրված են, մենք չկարողացանք գտնել հրապարակումներ հիմնարար հավասարումների լուծումների զրոների վերաբերյալ: Իրական գործառույթների զրոների քանակին վերաբերող, վերջերս հայտնաբերված սկզբունքը թույլ է տալիս նախաձեռնել նմանատիպ ուսումնասիրություններ:
Սույն հոդվածում մենք ուսումնասիրել ենք նաև հավասարումների հայտնի համակարգը, որտեղ
և
կամայական բազմանդամներ են: Այս համակարգի կամայական
լուծման համար մենք տալիս ենք վերին սահմաններ
և / կամ
–ի զրոների քանակի համար, որոնք ընկած են [a, b] հատվածում:
ԱԼԵՔՍԵՅ ԿՈՒԶՆԵՑՈՎ
տնտեսագիտության դոկտոր, ՌԳԱ թղթակից անդամ
ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱԿԱԴԵՄԻԱՅԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳԻՏԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԸ`
ՌՈՒՍ ԳԻՏՆԱԿԱՆՆԵՐԻ ՀՐԱՏԱՐԱԿՉԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՆՈՐ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԻ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ
Հոդվածը նվիրված է ռուսական առաջատար ինստիտուտներից մեկի՝ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հասարակական գիտությունների գիտական ինֆորմացիայի ինստիտուտի արդի գործունեությանը: Քննության են առնվել ինստիտուտի երկու հիմնական ոլորտների՝ գիտահետազոտական և գրադարանային – մատենագիտական աշխատանքների ուղղությամբ ռուս գիտնականներին ներկայացվող հրատարակչական նոր պահանջները: Հոդվածում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում գիտաչափական ցուցանիշների համաձայն հասարակական գիտությունների բնագավառում գիտնականների և կազմակերպությունների գնահատման առավելություններին ու թերություններին: Տրված է Միացյալ Նահանգներում մշակված գիտաչափական գործիքներով ռուս գիտնականների գնահատման ժամանակ գերազանցապես կիրառվող ներկայիս պետական քաղաքականության քննադատական վերլուծությունը (Web of Science, DOI և այլն): Ռուս գիտնականների հրատարակման գործունեությունը գնահատելու համար առաջարկվում են ավելի համարժեք միջոցներ և գործիքներ, ցույց է տրված դրանց իրականացման գործում Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հասարակական գիտությունների գիտական ինֆորմացիայի ինստիտուտի հնարավոր տեղը:
ՀՏԴ 82+32
ԱԼՎԱՐԴ ՍԵՄԻՐՋՅԱՆ-ԲԵՔՄԵԶՅԱՆ
ՊՈՊՈՒԼԻԶՄԸ ԵՎ ԳԵՂԱՐՎԵՍՏԱԿԱՆ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Կարո՞ղ է արդյոք գեղարվեստական գրականությունը լինել պոպուլիստական՝ դառնալով «գործիք» իշխող դասակարգի ձեռքում՝ հասարակությանը, մասսաներին գաղափարապես ուղղորդելու նաև մանիպուլյացնելու քաղաքական նպատակադրմամբ, որքանո՞վ է գրականությունը մասնակից դառնում պոպուլիստական գաղափարախոսության ձևավորմանը և տարածմանը, և, վերջապես, հնարավո՞ր է արդյոք, որ գրականությունն ինքն իրենով լինի պոպուլիստական: Այս հարցադրումներին ըստ էության պատասխանելու համար հարկ է նաև հասկանալ, թե ինչ է նշանակում «պոպուլիզմ» ժամանակակից աշխարհում: Պոպուլիզմ բառի կիրառությունը հայ իրականության մեջ հատկապես մեծ տարածում գտավ 2018 թվականի ապրիլյան հեղափոխության ընթացքում և դրանից հետո, և սա հետաքրքիր է նաև նրանով, որ որոշակի կապ է ստեղծվում Հայաստանի և համաշխարհային «պոպուլիստական» միտման միջև:
Հանգուցային բառեր և արտահայտություններ՝ գրականություն, պոպուլիզմ, սոցռեալիզմ, պոպ-արտ, հեղափոխություն:
ՀԱՍՄԻԿ ՇԱՀԻՆՅԱՆ
ԳԱՅԱՆԵ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ
քիմիական գիտությունների թեկնածու
ՍՆՆԴԱՅԻՆ ՎԱՐՔԻ ՀՈՒԶԱԿԱՆ, ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿՈՂ ԵՎ ԷՔՍՏԵՐՆԱԼ ՇԵՂՈՒՄՆԵՐԻ ԽՆԴՐԻ ՎԵՐԼՈՒԾՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱՆՁԻ ԴԱՍԱԿԱՆ ՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՏԵՍԱՆԿՅՈՒՆԻՑ
Հոդվածը նվիրված է անձի դասական տեսությունների շրջանականերում սոցիալ-հոգեբանական գործոնների ազդեցության ներքո սննդակարգային վարքը սահմանափակող, հուզական և էքստերնալ շեղումների առաջացման խնդրի՝ հետագայում սննդային վարքի խախտումները կարգավորելու նպատակաով հետազոտական վերլուծությանը: Հոդվածում կարմիր թելով անցնում է դեռահաս աղջիկների սննդակարգային փոփոխությունների և անձի ինքնադրսևորման, սոցիալական և մարմնային ինքնագնահատականի միջև կապի առկայության մասին միտքը: Խնդիրը վերլուծվել է անձի դասական տեսությունների լույսի ներքո, որոնք առաջ են քաշվել Ա. Ադլերի, Է. Ֆրոմմի, Է. Էրիկսոնի, Ա. Մասլոուի կողմից: Հոդվածն ամփոփվում է Երևան քաղաքի տարբեր ուսումնական հաստատություններում ուսուցանող մոտ 200 դեռահաս աղջիկների շրջանում անցկացված հակիրճ դիտարկմամբ: Հետազոտության նպատակն է բացահայտել իրական և իդեալական Ես-ի անհամապատասխանության օրինաչափությունները և վեր հանել սննդակարգային վարքագծում առաջացած խախտումների հնարավոր պատճառները:
ՎԼԱԴԻՄԻՐ ՄԻՔԱՅԵԼՅԱՆ
հոգեբանական գիտությունների դոկտոր
ՄԱՐՄՆԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶԳԱՑՈՒՄԸ ԵՎ ԵՍ-ԶԳԱՑՈՒՄԸ ՀՈԳԵԿԱՆԻ ՄԱԿԱՐԴԱԿՆԵՐԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ
Մեզնից յուրաքանչյուրը, կախված կենսական և մասնագիտական հետաքրքրություններից, ժամանակ առ ժամանակ բախվում է, ինչպես մենք ենք անվանում, Ես-ի խնդրին։ Թերևս այս ոչ անբնական հիմնախնդիրը կանգնում է մեր առջև, անկախ նրանից՝ ցանկանում ենք մենք դա, թե ոչ։ Ինչպե՞ս ենք մենք հասկանում մեր մտքերը։ Ինչպե՞ս ենք հասկանում մեր Ես-ը։ Ինչի՞ հետ ենք մենք կապում Ես հասկացությունը, և արդյո՞ք գոյություն ունեն սահմաններ այդ հասկացության համար։ Մենք կարող ենք գտնել հարյուրավոր որոշիչներ «Ես» հասկացության համար, որոնցից յուրաքանչյուրը բացում է այդ հասկացության որոշակի սահմաններ։ Ըստ մեզ՝ ճիշտ պատկերացումն հետևյալն է՝ հասկանալու համար, թե մենք ինչ կարող ենք մտածել՝ խոսելով մեր Ես-ի մասին, անհրաժեշտ է պարզել, թե ինչի հետ է զուգակցվում մեր Ես-ը։ Այնուամենայնիվ, մենք որոշում ենք այս հասկացությունը այն զուգակցելով հոգեկան այլ կառույցների հետ։ Այս հասկացությունը ինքնարժեք չէ, իր որոշման համար այն կարիք ունի որոշակի զուգակցման։ Մեր պատկերացմամբ՝ նման հաստատուն կառույցով կարող է լինել նաև ֆիզիկականությունը։
ՀՏԴ 339.7(479.25)
ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ՝
ՆԵՐԱՌԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱՃԻ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ
Տնտեսության կայուն առաջընթացի կարևորագույն նախապայմաններից մեկը տնտեսական աճի ներառականության ապահովումն է, և այս առումով կարևոր դերակատարում ունի պետական ներդրումային քաղաքականության ուղղվածությունը, որի միջոցով հնարավոր է ինչպես տեղական, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրումների հոսքերն ուղղել դեպի տնտեսության ռազմավարական, գիտելիքահեն և ռեսուրսախնայող ոլորտներ, որոնց զարգացումն իր հերթին կխթանի Հայաստանի տնտեսության առաջանցիկ զարգացումը: Այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ են գիտականորեն հիմնավորված և համակարգային բարեփոխումներ՝ շուկայական տնտեսական համակարգի ինստիտուտների զարգացման, օրենսդրական դաշտի բարելավման և ներդրումային քաղաքականության նոր սկզբունքների ու մոտեցումների սահմանման ուղղությամբ:
Հանգուցային բառեր և արտահայտություններ՝ ներառական տնտեսական աճ, ներդրումային քաղաքականություն, տեղական և օտարերկրյա ներդրումներ, մարդկային կապիտալի զարգացում:
ՀՏԴ 373.1
ՆԱԻՐԱ ՍԱՖԱՐՅԱՆ
մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ
ԱՎԱԳ ԴՊՐՈՑԻ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐԸ
Դպրոցը բարդ սոցիալական համակարգ է, որն ակտիվորեն համագործակցում է իր սոցիալական շրջապատի հետ: Դպրոցի կապը շրջապատի հետ երկկողմանի է: Որպես առանձին կրթական հաստատություն՝ դպրոցը մտնում է ավելի լայն կրթական համակարգի մեջ, ինչպիսին են համայնքային, մարզային և հանրապետական կրթական համակարգերը: Դպրոցը, լինելով նախադպրոցական ու բարձրագույն կրթական համակարգերը կապող հիմնարար օղակ, անձի սոցիալականացման, հասարակական էակ դառնալու և համապատասխան արժեհամակարգ ձևավորելու այն միջավայրն է, որն անհրաժեշտաբար ենթադրում է ժամանակին համահունչ կառավարման համակարգի առկայություն ու գործունեություն:
Հանգուցային բառեր և արտահայտություններ՝ ավագ դպրոց, կառավարում, դեռահասի սոցիալականացում, ներդպրոցական կառավարում, եռաստիճան մոդել:

Doctor of Physics and Mathematics, Corresponding Member of NAS RA
We have analyzed the influence of the mechanical momentum acquired by atoms when interacting with resonant laser radiation (atomic recoil effect) in the spectroscopy of alkali metal atoms. Direct quantitative measurements are done using a sodium atomic beam setup. A 1.3 mm deflection of atoms on a distance of 890 mm downstream the beam was detected with 7.5 mW power of deflection laser radiation, corresponding to ≈ 300 cm/s transversal recoil velocity acquired by atoms. Power dependence of deflection exhibited square-root low caused by the Doppler walk-off of the resonance frequency with the increase of the lateral velocity. The possible influence of recoil effect in high-resolution atomic spectroscopy is discussed. The obtained results are used to evaluate the case of interaction of laser radiation with gaseous media. Corresponding estimates are done for the laser spectroscopy of nanocells containing atomic vapor of alkali metals, where the strongest impact of recoil phenomenon is expected.
Keywords: atomic recoil; laser spectroscopy; fluorescence; resonant interaction; Doppler effect; atomic beam; alkali atoms; optical nanocells.
ARMAN SIMONYAN
4th year Bachelor student
American University of Armenia
ANI STEPANYAN
PhD in Biological Sciences, Researcher
ANALYSIS OF TRANSCRIPTOME CHANGES IN RESPONSE TO HEAVY METALS USING SELF-ORGANIZING MAPS
In this study, we have performed self-organizing maps (SOM)-based clustering and functional annotation of gene expression in hepatoma cell lines exposed to cadmium, nickel and arsenic using publicly available microarray data. The results show that cadmium and nickel exposure is associated with overexpression of genes related to hypoxia and oxidative stress response, while arsenic causes up-regulation of tumorigenesis related pathways.  This data suggests that changes in gene expression profiles upon exposure highly depend on the type of heavy metal.
Keywords: Self-organizing map, gene expression data, functional annotation, carcinogenesis, hepatoma cell line HepG2.
AREG HUNANYAN
ANDRANIK KAMALYAN
INSTABILITY OF A NORMAL SHEAR (SH) WAVE IN A WEAKLY INHOMOGENEOUS ELASTIC LAYER
The article studies the effects of longitudinal weak heterogeneity of the material, as well as the geometric weak heterogeneity of the elastic layer surfaces on the normal shear wave, under various mechanical boundary conditions. It is shown, that in case of hard-clamped smooth surfaces of an isotropic elastic layer, the asymmetric localization of the wave energy occurs near the middle plane of the layer. In case of mechanically free smooth surfaces, the localization of the wave energy occurs in the near-surface zones. But more intensively the localization appears again near the middle plane of the layer. In both cases, due to the material inhomogeneity influence on the normal wave, two new cramped frequencies appear. In case of weakly inhomogeneous mechanically free surfaces, the frequency transmission zones of the formed wave (as well as frequency default zones) and localization in the near-surface layers of heterogeneity appear.
GRIGOR BARSEGIAN
Doctor ofPhysics and Mathematics
INITIATING STUDIES OF ZEROS OF SOLUTIONS OF SOME BASIC DIFFERENTIAL EQUATIONS
Despite the fact that the zeros of solutions of ordinary differential equations were widely studied, we were not able to find publications concerning zeros of solutions of the basic equations . A recent principle of zeros giving bounds for the number of zeros of real functions permits to initiate similar studies.
Also, we consider some large systems of equations; both autonomous and non-autonomous. Particularly we study the well-known system of equations ,  where  and  are arbitrary polynomials. For an arbitrary solution  of this system we give upper bounds for the number of zeros of  and/or occurring on the segment  .
Keywords: Zeros of solutions of equations.
ALEXEY KUZNETSOV
Doctor of Economics, Corresponding Member of RAS
INION RAN ON THE BACKGROUND OF THE NEW STANDARDS FOR PUBLICATION ACTIVITY OF RUSSIAN SCIENTISTS
The article is devoted to the current situation of one of the leading Russian academic institutions - Institute of Scientific Information for Social Sciences of the Russian Academy of Sciences (INION RAN). Adaptation to the new standards for the publication activity of Russian scientists of INION RAN two main areas of specialization - research and library-bibliographic work is considered. Particular attention is paid to the advantages and disadvantages of assessing scientists and organizations in the social sciences by science-based indicators.
A critical analysis of the current state policy of predominant use in the assessment of Russian scientists of the science-based instruments developed in the USA (Web of Science, DOI index, etc.) is given. More adequate measures are proposed to evaluate the publication activity of Russian scientists and the possible place of INION RAN in their implementation is shown.
ALVARD SEMIRJYAN-BEKMEZYAN
POPULISM AND FICTION
The article deals with contemporary perceptions, manifestations and the interaction of populism with culture, in particular, with literature.
Three issues are mainly considered in the context of populism and literature: literature, becoming an instrument in the hands of the ruling class, can acquire populist accents, literature can participate in the formation and dissemination of populist ideology, and finally, literature itself can be populistic.
At the same time, literature as a phenomenon of documentation and reflection of reality is also a system of planning and coding of the same reality.
VLADIMIR MIKAELYAN
Doctor of Psychology
THE SENSE OF CORPORALITY AND THE SENSE OF “I” IN THE CONTEXT OF THE FUNCTIONING OF PSYCHE LEVELS
Each of us, regardless of our life and professional interests, from time to time faces what we call the “I” problem. A far far-fetched problem periodically positions itself before us, whether or not we want it at all. How do we understand what we are thinking about? How do we understand our “I”? What do we associate this concept with and are there autonomous boundaries for this concept? We can find almost a few hundred definitions of the concept of “I”, each of which reveals a certain facet of this concept. We consider the following to be right: to understand what we can conceive, speaking of our "I", we need to find out what correlates our I. After all, one way or another we define this concept in relation to other psychic constructs. This concept is not self-sufficient, for its definition it needs some correlation. It seems to us that this specific construct design can be corporality.
THE ISSUES ON IMPROVING INVESTMENT POLICY
IN THE REPUBLIC OF ARMENIA
IN THE CONTEXT OF ENSURING INCLUSIVE ECONOMIC GROWTH
One of the most important prerequisites for sustainable economic progress is the promotion of inclusive economic growth and in this regard public investment policies are important which will allow both foreign and local investment flows to be channeled into strategic, knowledge-intensive and resource-saving sectors of the economy, whose development in turn will stimulate sustained economic development. In this respect, there is a need for scientifically sound and systematic reforms to develop market economy institutions, improve the legal framework and define new principles and approaches to investment policies.
NAIRA SAFARYAN
PhD in Pedagogy, Associate Professor
MANAGEMENT PRINCIPLES OF HIGH SCHOOL
The work is dedicated to high school management principles. The basic marker of school and out of school management is its activity and development The principles of school management are presented in accordance with certain characteristics. On our part, the following groups of characteristics were noted: principles of the school and out-of-school management of the high school, principles of educational and out-of-school management of the school.